Ptáte se jak se dá zhubnout na stacionárním kole či rotopedu? Odpověď je možná jednodušší, ale o to "bolestivější" - poctivým a pravidelným cvičením. Je třeba dodat, že by měl člověk cvičit efektivně a správně, protože jinak je to jen plýtvání energií a časem. Pojďme se tedy podívat na hubnutí na stacionárním kole. Jak by mělo probíhat a jakých zásad se držet? A jako takový rotoped může zlikvidovat kalorie a zbavit nás nadbytečného tuku?

V první řadě je třeba říci, že jízda na kole je aerobní aktivita. Má-li být účinná, je třeba si sledovat tep. Čím více a častěji člověk cvičí, tím déle trvá, než se dostane na potřebnou tepovou frekvenci, kdy se opravdu shazují kalorie a člověk hubne. Jelikož jízda na stacionárním kole není příliš náročná aktivita, na úvod je třeba počkat až 20 minut nebo i více, zatímco dosáhnete správný tep. Pojďme se podívat na několik zásad, které je třeba dodržovat.

1. Správne nastavení stacionárního kola

Nejdůležitější je samozřejmě mít fungující stacionární kolo, čili rotoped. Pokud nemáte, můžete si vybrat například z nabídky těchto profesionálních zařízení. Pokud již rotoped máte, tak nezapomeňte na vhodné nastavení - důležitá je správná výška, tvar a pozice sedadla, nastavení polohy řídítek, celková konstrukce a ergonomie rotopedu a další individuální vlivy. Pokud si sednete na rotoped, tak by se jedna noha měla téměř dotýkat země. Druhá nesmí být moc pokrčená v horní poloze pedálu.

Představujeme Vám ideální volbu na 30 denní hubnutí!

Cyklotrenažér na hubnutí značky inSPORTline s tichým a odolným pohonem, který dlouho vydrží, má ergonomické sedlo a je vhodný pro komerční i domácí použití. Díky ocelové konstrukci je rotoped pevný a má i funkce na vyrovnání nerovnosti podlahy. Tento konkrétní model je dlouhodobě jeden z nejvíce vyhledávaných stacionárních kol na trhu a my jej můžete také jen doporučit. Klidně klikněte na odkaz nebo obrázek a zjistíte, že je to ideální volba na cvičení!

2. Doba cvičení

Cvičení na stacionárním kole je otázka správné rozcvičky ještě před samotným sednutím na rotoped. Dopřejte si alespoň natažení svalů, procvičení dolních končetin, nezapomeňte i na mírně uvolnění kloubů, zejména kyčelních, koleních a kotníkových. Doba cvičení musí být delší, než jsme již zmínili, minimálně prvních 20 minut slouží jen na zahřátí. Pokud nemáte na úvod kondici, nevadí. Začněte postupně s menším časem.

3. Kondíce

Hubnutí na kole a tedy i na stacionárním rotopedu závisí od spálených kalorií. Už při rychlosti v průměru 15 km za hodinu dokážete spálit za hodinu až 3000 kJ! Právě proto by mělo být cvičení v optimálním čase alespoň hodinové. Maximálně však hodinu a půl, více nepřekračujte ani když si myslíte, že to zvládnete. Nezapomeňte totiž na rčení, že i zítra je den! Nejlepší a ideální efekt hubnutí na rotopedu dosáhnete při konstantní rychlosti 25 km za hodinu.

4. Aký zvolit tréninkový program

Zhubnout za 30 dní na rotopedu se dá, pokud se budete věnovat této aktivitě opravdu s železnou pravidelností. Pro dosažení ideálních výsledků je důležitá správné načasování - deálně tak, abyste po cvičení alespoň 2 nebo 3 hodiny nejedli. Frekvence cvičení nemusí být nutně každý den, první týden cvičte 3x za 7 dnů, druhý týden 4x a zbylé dva týdny cvičte 5 ze 7 dnů. Nepřekračujte nikdy maximální délku cvičení 60 - 90 minut (podle tepové frekvenci).

5. Trénink a cvičení po nem

Na úvod každého cvičení a tréninku na rotopedu začněte po rozcvičce s menším zatížením a rychlostí kolem 15 km za hodinu. Postupně přidávejte a po 20 minutách již ustalte rychlost na 25 km za hodinu při středním zatížení. Takové tempo si udržujte po zbytek cvičení. Ke konci nezvoľňujte, vydržte. Až poslední minutu nebo dvě můžete jemně zvolnit. Po skončení tréninku nezapomeňte na uvolnění svalů, nějakým rozcvičením a relaxací.

Shrnutí na závěr a to nejdůležitější, co byste si měli zapamatovat:

  • Trénink na rotopedu je aerobní aktivita. Nezapomeňte na to, že prvních 20 minut se tělo jen připravuje, aby dosáhlo ideální tepovou frekvenci
  • Ideální doba na trénink je 45 až 60 minut, později maximálně 90 minut pro lepší účinek
  • Před cvičením i po něm třeba rozcvičku na uvolnění svalstva
  • Na úvod tréninku stačí slapat lehce, udržujte rychlost kolem 15 km/ h, po 20 minutách by měla být ideální rychlost již 25 km/ h

Důležité intervaly pro 30 denní hubnutí na rotopedu:

První týden cvičte 3 x, druhý týden už 4 x a zbylé dva týdny 5 dnů ze 7. Doba tréninku alespoň hodina! Po tréninku alespoň 2 hodiny žádné jídlo!

PS: Základem správného a efektivního cvičení je nářadí. Domácí i profesionální rotopedy za dobré ceny a zejména ve velkém výběru a super kvalitě najdete například zde.

Začněte už dnes!Páčil sa ti článok? Staň sa našim fanúšikom: